הצטרפות לאיגוד התסריטאים בישראל איגוד התסריטאים בישראל
כניסת חברים
שם משתמש
סיסמה
דף הבית > אודות האיגוד > קצת על האיגוד > קצת על האיגוד

קצת על האיגוד


מאת: מערכת האיגוד    16/2/2012


אתם לא לבד!

הרגע שמרת את דראפט מס.3 לתסריט המופלא שלך ואת לא יודעת איך ולמי לפנות? סיימת את התואר בקולנוע (טוב, אז נשאר לך רק עוד סמינר) ואתה חושש לצאת החוצה? אתם יושבים לפעמים מול המקלדת תקועים, חסומים, בהתקף של Writers Block ומרגישים שאין אדם בודד או אומלל מכם ביקום? פעמים רבות ישנה תחושה בקרב אנשים כותבים שהם נמצאים לבד במערכה, שזה הם (והמקלדת) נגד שאר העולם. איגוד התסריטאים מנסה להוות בית ליוצרים בכך שהוא מאגד אנשים כותבים, ויוזמים, וחולמים, בכל שלבי הקריירה, מכל תחומי הכתיבה התסריטאית תחת קורת גג אחת. כנסים, ימי עיון, סדנאות כתיבה, הקרנות וערבי תרבות, פרסומים מקצועיים, לצד ייעוץ מקצועי ומשפטי ואם צריך גם הפגנות והפגנת שרירים במאבקים למען היצירה והיוצר הישראלי, מאחדים את התסריטאים הבודדים באיגוד מקצועי, הפועל ללא לאות משנות ה-80, בכדי ליצור מקצוע המכבד את בעליו - מקצוע התסריטאי.


מי אנחנו?

מרצה לקולנוע שלא קיבל את שכרו, ערוץ ציבורי ששכח שהוא כזה, חוזים שלא מבטיחים את מלוא הזכויות המגיעות לתסריטאי, מפיק שלא משלם, גופי שידור המקצצים במחויבויות התוכן וביצירה המקורית, השוואת מעמד התסריטאי בפסטיבלי קולנוע, היעדר שכר מינימום ראוי או תנאים קבועים לכלל השוק, העמדת קולנוע חוצות לרשות המחאה החברתית שסחפה בקיץ 2011 את ישראל, מכירת סדרות ישראליות לחו"ל, ייצוג תפיסת העולם של התסריטאים בדיאלוג מול קרנות הקולנוע, ייעוץ משפטי ושמירת יצירה, תמיכה בסדנאות קולנוע והבאת תסריטאים ויוצרים מחו"ל, פרס התסריט, פיצ'ינג, וכל אירוע אחר המקדם את התסריטאים בישראל.
כל זאת עושים הנהלה ויו"ר בהתנדבות, חברי איגוד שנותנים כתף, וצוות קטן ומובחר, שדואגים לשים את האיגוד בכל מקום בו נזקק היוצר הבודד לעזרה והגנה מול כוחות גדולים ממנו, בכל מקום בו נפגשות האמנות והכתיבה עם המציאות.


ישראל על המפה...
השנה האחרונה ציינה את התפתחותה החד משמעית של ישראל כאחת מיצואניות התכנים הטלוויזיוניים המובילות בעולם, ובעידן של ניו מדיה, טכנולוגיות שנוספות חדשות לבקרים, שווקים גלובליים וזליגה של תכנים בין פלטפורמות, התוכן הוא כוח. התוכן מוכר.

איגוד התסריטאים הישראלי הצטרף לפדרציה של איגודי התסריטאים דוברי האנגלית. בכנס של הפדרציה שהתקיים באירלנד, באוקטובר 2010, אושרה הצטרפותנו פה אחד לשורות ה-IAWG, שכולל את איגודי התסריטאים של בריטניה, אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, אירלנד וארה"ב- מזרח ומערב. זהו הישג חשוב ותקדימי, ששם את ישראל לצד אחד הגופים המשפיעים על תעשיית הקולנוע והטלוויזיה העולמית בכללותה והוא ה-WGA - איגוד התסריטאים האמריקאי.

מהכנס הבינלאומי האחרון שהתקיים באוקטובר 2011 בניו יורק חזרו נציגי האיגוד כשותפים שווי זכויות לכל דבר. אחד הנושאים בהם עסקו בכנס התמקד במכירת סדרות וסרטים ישראליים לחו"ל וההגנה המרבית שניתן להעניק ליוצר הישראלי בבואו לתבוע את זכויותיו על אדמה זרה. האיגוד ימשיך בהסדרת השוק הבינלאומי בו חברים איגודים ותסריטאים מכל רחבי העולם, כדי שההצלחה לה זוכים הטלוויזיה והקולנוע הישראליים ימשכו, תוך הכרה ב, ושמירה על, מלוא זכויותיו של היוצר הראשוני של היצירה.


חממת התסריטים -

שבוע של שקט יצירתי, עיר יפה עם סיפורים שמציצים מכל פינת רחוב, מענק תמיכה לפיתוח רעיון לסרט המתרחש בעיר חיפה, זמן התפנות, מנחה מקצועי והרצאות אורח.
איגוד התסריטאים חבר ב-2012 לפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, סינמטק חיפה, עיריית חיפה וקרן הקולנוע הישראלי במיזם חדש המיועד ל-5 תסריטאים ותסריטאיות חברות איגוד אשר יזכו למלגת התפנות בת חמישה ימים הכוללת לינה, פנסיון מלא, הסעות וחדרי הרצאות יפתחו את הסינופסיס שיש בידם לדראפט ראשון של סינופסיס מורחב/טריטמנט.
חמשת חברי הקבוצה ילוו על ידי המנחה, התסריטאי והיוצר אסף ציפור ("החמישיה הקאמרית", "הבורגנים") בחונכות אישית במהלך ימי החממה. תתקיימנה הרצאות אורח של תסריטאים וסופרים, סיורי לוקיישן בהדרכת יוצרים תושבי חיפה וזמן התפנות לפיתוח התסריט. בתום ימי החממה ייבחר מתוך חמשת הפרויקטים, פרויקט אחד שיזכה את יוצרו במענק פיתוח בסך 25,000 ₪ מטעם פסטיבל חיפה וקרן הקולנוע הישראלי וכן כניסה אוטומטית לסדנא ולשלב הגמר של פורום הפיצ'ינג הבינלאומי לשיווק, בפסטיבל הסרטים הבינ"ל, חיפה בפני מפיקים בכירים ונציגי קרנות מהארץ ומחו"ל.


שירותים שמציע האיגוד:

כל שנה עורך האיגוד כנסים וימי עיון מקצועיים לחברי האיגוד. בין האירועים בשנה האחרונה ניתן למנות סדנת כתיבה אינטימית לשבירת המחסום היצירתי בהנחיית דודו בוסי, יום עיון בנושא הגשה לקרנות ולגופי שידור, יום עיון בנושא כתיבה למשחקי מחשב ולסדרות אינטרנט, יום עיון בנושא סוגיות משפטיות לתסריטאים, מבוא לניהול משא ומתן והתמלוגים המגיעים ליוצר, קורסי העשרה במסגרת עלמא- בית לתרבות עברית: על הלמדנות, אלוהים אחרי השואה, קצרים על אהבה, שיחת קיבוץ בתל-אביב, הרצאה על מודל חדש לניתוח וכתיבת הסרט הקצר של המרצה האורח, פרופ' ריצ'רד רסקין, ויום עיון בעריכת תסריט.  
האיגוד מציע לחבריו קו פתוח לקבלת מידע ופניה בכל בעיה בה נתקלו, כשחברי האיגוד זכאים לשעת ייעוץ משפטית אצל היועצת המשפטית של האיגוד וכן לשעת ייעוץ חשבונאית. שירות נוסף שמציע האיגוד לחבריו הוא שמירת יצירה- הפחד מפני גניבה רעיונית או ספרותית הוא מנת חלקו של כל יוצר. בעולם נוהגים יוצרים לרשום את יצירותיהם ולשמור עותק מהן באופן מסודר באיגודי התסריטאים או בספריית הקונגרס האמריקאי. שיטת רישום זו מעניקה הגנה מפני גניבות רעיוניות ומשמשת כראיה משפטית במקרה הצורך למקוריותה של היצירה ולבעלות עליה.
חברות באיגוד מקנה מגוון הנחות משתנות באירועי קולנוע, ימי עיון וסדנאות, בפסטיבלים השונים בחיפה, הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ברחובות, דוקאביב, אייקון ועוד, בכנסים המאורגנים על ידי שאר איגודי היוצרים, וכן הנחות קבועות בסינמטק ת"א, חולון וירושלים, קולנוע דיזינגוף, הדפסות גלסי, ועוד.


הוסף תגובה
 
אודות האיגודים זכויות קרנות פסטיבלים לחברים קישורים מפת אתר תנאי שימוש באתר English
בניית אתרים מיקסרמדיה עיצוב אתרים מערכת ניהול תוכן iwms