הצטרפות לאיגוד התסריטאים בישראל איגוד התסריטאים בישראל
כניסת חברים
שם משתמש
סיסמה
דף הבית > זכויות > פסיקות > בית המשפט בפס"ד סופי ועקרוני: במאים הם מחברי יצירות קולנועיות

בית המשפט בפס"ד סופי ועקרוני: במאים הם מחברי יצירות קולנועיות

בפסיקת השופטת שרה גדות במשפט של תל"י נגד אקו"ם משנת 2006 הוחלט כי במאי הוא מחבר של יצירה קולנועית וטלוויזיונית, ולפיכך מגיעים לו תמלוגים על כל ביצוע פומבי של יצירתו


מאת: מערכת האיגודים   

פסק דין משנת 2006, לפני חקיקת חוק זכויות יוצרים 2008

תקציר

חברת התמלוגים של הבמאים והתסריטאים, תל"י, הגישה בשם הבמאים בארץ, תביעה כנגד אקו"ם לתשלום תמלוגים לבמאים מכספי חוק הקלטת הריקה שמתנהל כבר מספר שנים.

בתחילת הדיון הודיעה אקו"ם כי, אם יחליט המחוקק או בית משפט בישראל כי יש לבמאים זכויות היא לא תתנגד לשלם להם תמלוגים. יחד עם זאת, תבעה אקו"ם לסלק את התביעה על הסף בין היתר משום שלטענתה לבמאים אין זכויות יוצרים.

ביוני 2003 קבעה השופטת יהודית שיצר, בפסק ביניים כי במאי הוא מחבר יצירה: "אין אפשרות ליצור סרט ללא במאי וכמעט לא קיימים סרטים, אשר נוצרו ללא מישהו שביים אותם. לכן זכאי הבמאי להכרה בזכויותיו".בהמשך נקבעה אותה הלכה גם בפסיקה של השופטת ציפורה ברון  תביעה של תל"י  ב- 2005 נגד קשת וטלעד (לגבי סרטיהם של דורון צברי ושי כרמלי פולק).

בדיון האחרון בתביעה של אקו"ם טענה אקו"ם כי כל הפסיקות שהיו הן לא עקרוניות ואינן קובעות הלכה כללית בסוגיה, אלא נוגעות למקרים פרטיים וכי בתביעה של תל"י עדיין צריך להוכיח את הטענה העקרונית שלבמאים יש זכויות ביצירתם.

בהחלטתה זו של השופטת גדות נדחית הטענה של אקו"ם והשופטת קובעת כי החלטת שיצר, למרות שאינה פסק דין והחלטת השופטת ברון מהווים הלכה עקרונית ולכן אין מקום לדון יותר בסוגיה האם לבמאי יש זכויות על פי החוק בישראל, סוגיה זו הוכרעה.

לקריאת פסק הדין העקרוני של השופטת שרה גדות לחצו כאן


 
אודות האיגודים זכויות קרנות פסטיבלים לחברים קישורים מפת אתר תנאי שימוש באתר English
בניית אתרים מיקסרמדיה עיצוב אתרים מערכת ניהול תוכן iwms